Pila Kořenov
Naše řezivo je opatřeno certifikátem systému řízení výroby - tříděné konstrukční dřevo obdélníkového průřezu pro nosné účely dle normy EN 14081-1:2016 vydaného Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským Praha.
Vlastníme také certifikát IPPC pro certifikaci sušárny podle IPPC standardu.
Technologie
Veškeré řezivo je vyráběno na profesionálních pilách:
-
Kmenová pásová pila MEBOR HTZ 1200
-
Rámová pila RG71 RÁLOVOPOLSKÁ
Součástí pilařského provozu jsou také:
-
Rozmítací pila TOS SVITAVY PKSN 32
-
Radiální pila STROMAB US12
-
Sušárna řeziva KOVOS SL-4
-
Kapovací pila HOLTEC ES 121
-
Odkorňovač Cambio 70 - 66 BA
-
Impregnační vana
Součástí provozovny je také i brusírna pilových listů a kotoučů s automatickou bruskou a válcovačkou.
RG71
Rámová pila RG71 Královopolská s možností pořezu délek kulatiny do 7m a průměru kmene 70 cm. Používáme stelitované listy pro dosažení co nejkvalitnějšího povrchu řezu.
HTZ 1200
Délka řezu 10m a průměr kmene do 120 cm.
(max. průřez 800/800 mm). Používáme kvalitní pilové pásy šíře 140mm se stelitem DELORO.
STROMAB US12
Radiální pila STROMAB pro snadné, přesné a čisté krácení konstrukčních hranolů. Pilový kotouč se natáčí i naklápí a průřez materiálu činí při kolmém řezu 200x600 mm.
KOVOS SL-4
Teplovzdušná sušárna KovoS SL-4. Kapacita sušárny je cca 5m3 dle druhu řeziva. Maximální délka sušeného řeziva je 4 m.
Historie
Firma JIZERSKÁ PILA s.r.o. provozuje svoji činost v obci Polubný. První písemné zmínky o této obci se datují do roku 1700. Polubný (německy: Polaun) patřilo před r. 1848 k panství Semily. V r. 1830 zde ve 342 domech žilo přibližně 2500 obyvatel. Ti se živili především prací v lese, předláctvím a tkalcovstvím, foukáním a mačkáním skla, výrobou potaše. V roce 1960 došlo ke sloučení obcí Polubný a Příchovice s osadami Rejdice a Jizerka pod sídelní útvar Kořenov. Jedná se tedy o novodobě ustavený sídelní útvar. Se svou rozlohou patří kořenov mezi největší obce v ČR. Kořenov se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a částečně zasahuje do Krkonošského národního parku. První osídlenci z počátku 16. století se živili lovem zvěře a ryb, později porážením dřeva a pálením uhlí v milířích, ještě později pak byly zakládány sklářské hutě. Po bitvě na bílé hoře roku 1620 se stal majitelem této části Jizerských hor Albrecht z Valdštejna, který prodal své navarovské a semilské panství rodu hrabat Desfoursů a ti je spojili do panství semilského. V roce 1824 přikoupil jizerskohorské obce kníže Rohan, který nechává v obci Polubný postavit pilu. Ta patří rodu Rohan(ů) do konce druhé světové války. Po znárodnění v roce 1945 měla pila několik majitelů:
V počátečních fázích vývoje byla pila orientována především na pořez smrkové kulatiny s následným prodejem stavebního řeziva hlavně v tuzemsku, později i v zahraničí (Řecko, Anglie). Export do zahraničí byl nevyhnutelný zejména díky tvrdé konkurenci na domácím trhu. Důležitým momentem pro zahraniční obchod byla především výstavba jizerskohorsko - krkonošské železniční tratě Tanvald - Harrachov. Trať byla postavena v letech 1899 - 1902 jako důležité spojení průmyslové oblasti Liberecka a Jablonecka se západní oblastí Slezka, jejímž významným střediskem bylo město Hirschberg (Jelenia Góra). Nákladní doprava začala být provozována v celé délce tratě až v polovině roku 1903. Tato trať se postarala o významné zkrácení přepravních vzdáleností a stala se tak významnou spojnicí zejména pro vývoz textilních výrobků do Pruska a o dovoz kvalitního hornoslezského uhlí a surovin pro sklárny. Trať je zajímavá nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnic a technických památek z celé Evropy a v roce 1992 byl úsek Tanvald - Harrachov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku. Po roce 1948 byla pila postupně modernizována, rozšiřována a prošla částečnou přestavbou - byla realizována stavba nové kotelny, později byla zřízena ubytovna pro zaměstnance a postupně dochází k modernizaci strojního vybavení. Firma je připravena i nadále investovat nejen do modernizace výrobních technologií ale i do celkové rekonstrukce výrobních hal.
Národní správa
Jizerské pily n.p. Jablonné v Podještědí
Jizerské dřevařské závody n.p. Jablonné v Podještědí
Severočeské dřevařské závody n.p. Česká Lípa
LINETA Severočeská dřevařská společnost a.s. Česká Lípa
LINETA Severočeská dřevařská společnost PRAHA 7 a.s.
JIZERSKÁ PILA s.r.o.
-
1945 - 1949
-
1949 - 1953
-
1953 - 1957
-
1958 - 1989
-
1990 - 1999
-
2000 - 2001
-
2001